Czy aluminium jest szkodliwe?

Czy aluminium jest szkodliwe?

Zanim odpowiemy na to pytanie, ważnym jest wyjaśnić różnicę między dezodorantami a antyperspirantami. Antyperspiranty działają na dwa sposoby – przeciwdziałając wydzielaniu potu i kontrolując bakterie wydzielające nieprzyjemny zapach. Dezodoranty nie blokują produkcji potu, a jedynie zatrzymują zapach spowodowany przez bakterie. 5 Days DEO nie jest antyperspirantem, a dezodorantem. Dzięki niskiej zawartości aluminium w 5 Days DEO, nie zatyka on gruczołów potowych, tym samym pozwalając potowi dotrzeć do powierzchni skóry.

 

Wszystko w nadmiarze jest szkodliwe!

Istnieje jedna główna zasada – wszystko w nadmiarze może być szkodliwe.

Czy woda jest szkodliwa? Tak i nie. Jeśli pijesz normalną ilość wody w ciągu dnia, wtedy woda nie jest szkodliwa. Jeśli jednak wypijesz 8 litrów wody na raz, może skończyć się to niewydolnością wątroby, a nawet śmiercią.

Czy sos sojowy jest szkodliwy? Tak i nie. Przy normalnym spożywaniu sosu sojowego z jedzeniem, np. w sushi, nie jest on szkodliwy. Jednak jeśli wypijesz całą butelkę sosu, może się to skończyć nawet śmiercią. Zawiera on duże ilości soli, które w nadmiarze mogą bardzo zaszkodzić.

Czy alkohol jest szkodliwy? Tak i nie. Jeśli pijesz szklankę wina do obiadu każdego dnia, wtedy nie jest on szkodliwy. Jednak jeśli wypijesz jedną lub dwie butelki alkoholu każdego dnia, twoja wątroba najprawdopodobniej zostanie poważnie uszkodzona, co może spowodować poważne problemy zdrowotne.

Chodzi o to, że wszystko w nadmiarze jest szkodliwe, dlatego trzeba zachować balans. 5 Days DEO ma właściwy balans składników; aluminium jest dodane w niewielkiej ilości aby zachować właściwą kombinację, a tym samym nie spowodować zatkania gruczołów potowych.

Gdyby nasz produkt zawierał szkodliwe substancje, nie zostałby zatwierdzony przez duńskie stowarzyszenie alergiczne Astma Allergi Danmark, i nie otrzymałby najlepszych wyników w radzie konsumenckiej “Tænk Kemi” w Danii.

Czym są sole aluminium?

Sole aluminium pochodzą od aluminium, które jest powszechnym elementem na Ziemi. Aluminium można znaleźć w glebie, wodzie i żywności. Jest ono najczęściej spotykanym ze wszystkich metali na Ziemi.

Jest dodawane do fast foodów – soli, ciastek i niektórych ogórków kiszonych, a także do gofrów z supermarketu, mrożonej pizzy, leków, i tak dalej. Zawiera je również 80% szczepionek.

Dlaczego sole aluminium dodawane są do antyperspirantów i dezodorantów?

Sole aluminium to aktywne składniki w antyperspirancie/dezodorancie – kontrolują wydzielanie potu i jego zapach. Gdy stosujemy antyperspirant, sole te rozpuszczają się w pocie na skórze. Rozpuszczona substancja zamienia się w żel, który tworzy tymczasowy “korek” w gruczołach potowych, zmniejszając ilość potu która może dotrzeć do powierzchni skóry. Sole aluminium są używane od ponad pół wieku jako aktywny składnik w antyperspirantach. Tradycyjnie aluminium było używane w celu eliminacji nieprzyjemnego zapachu ciała od setek lat, w Europie, Meksyku, Tajlandii i Azji. Obecnie sole aluminium pomagają miliardom ludzi na całym świecie pachnieć świeżo i czuć się pewnymi siebie.

 

Czy zatykając gruczoły potowe, antyperspiranty uniemożliwiają usuwanie toksyn z organizmu?

Nie. Około 95% toksyn usuwanych jest za pomocą wątroby i nerek. Ludzkie ciało poci się głównie w celu regulacji swojej temperatury, nie w celu usuwania toksyn. Większość gruczołów potowych na naszym ciele (2-5 milionów) nie znajduje się pod pachami i antyperspiranty nie mają na nie wpływu.

Jedynie 1% potu wydzielane jest pod pachami. Po prostu bardziej go zauważamy z tego względu że nie wyparowuje tak szybko jak w innych miejscach na ciele.

Czy używanie antyperspirantu zwiększa ryzyko raka piersi lub choroby Alzheimera?

Wiele badań szukało połączenia między aluminium w antyperspirantach/dezodorantach, a rakiem piersi i chorobą Alzheimera. Jednak zarówno specjaliści od chorób nowotworowych, organizacje charytatywne, jak i autorytety w dziedzinie zdrowia, w tym Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków oraz Komitet Naukowy UE ds. Bezpieczeństwa Konsumentów, zgadzają się że nie ma przekonujących dowodów naukowych mających sugerować że istnieje jakiekolwiek ryzyko raka piersi lub choroby Alzheimera z powodu stosowania antyperspirantów i dezodorantów.

W chwili obecnej, opinia społeczności naukowej i medycznej jest jednogłośna, i stwierdza ona że nie ma potrzeby do zmartwień. Najlepsze dostępne badania pokazują brak szczególnych problemów zdrowotnych związanych ze stosowaniem aluminium.

A co z 5 Days DEO i aluminium?

Dozwolone jest ono w koncentracji do 25%.

Zwykłe dezodoranty zawierają około 4-5% aluminium, a niektóre antyperspiranty nawet do 20%.

Jak już wspomnieliśmy, 5 Days DEO to dezodorant i nie zatyka gruczołów potowych. 5 Days DEO zawiera 0,7% aluminium. Warto dodać, że 5 Days DEO stosuje się jedynie co 5 dni.

Z poważaniem,

5 Days DEO team